רצים למען מטרות טובות

מאת: בר פרג

כמעט 3.5 מילארד שקלים.

לשם שינוי, המספר הזה אינו משקף את תג המחיר של חברת אינטרנט ישראלית שנמכרה לגוגל. מדובר בסכום שגוייס למטרות חברתיות במסגרת אירועי מרתון לונדון מאז 1981 ועד היום.  מרתון לונדון איננו אירוע הספורט  היחיד שבמסגרתו גויסו סכומי עתק לצדקה. ישנם אינספור אירועים ספורטיבים מסביב העולם המציעים לקהל המשתתפים ערך מוסף באמצעות מעורבות חברתית ותרומה לקהילה.

בישראל תחום זה נמצא בתחילת דרכו, כשאת הדרך סוללת האגודה למלחמה בסרטן. במרתון ירושלים הקרוב השקיעה העמותה בבניית פלטפורמת גיוס כספים ועלתה בקמפיין עם המסר "רצים ביחד- למען המאבק בסרטן".

 

"הכל יהיה בסדר, פשוט את לא תוכלי לרוץ"

בשנת 2007, כשהרופא המנתח של יהודית אלקובי אמר לה אחרי ניתוח ברגל: "הכל יהיה בסדר, פשוט את לא תוכלי לרוץ" זה לא הטריד אותה יותר מדי מאחר ולא היה לה שום קשר לריצה. הכל השתנה לפני שנתיים בעת שהיא ובעלה ניסים נחתו בניו יורק במקרה ביום של המרתון המפורסם. "ראיתי את כל ההפנינג ברחובות, האוירה היתה מדהימה, והרצים כל כך מאושרים הרגשתי שאני חייבת לרוץ" מתארת יהודית, וכך, כאשר חזרה לארץ, החלה להתאמן לקראת המירוץ הראשון שלה – 10 ק"מ במסגרת אירוע מרתון תל אביב.

 לאחר שני חצאי מרתונים מוצלחים, יהודית הרגישה כי היא מעוניינת לצקת משמעות נוספת לאתגר הבא שלה, מעבר להישג האישייהודית בחרה להקדיש את הריצה במרתון ירושלים הקרוב לזכר גיסתה היקרה, יפה אלקובי ז"ל, שנפטרה לאחר שמונה שנות מאבק במחלה הארורה בגיל 45 והותירה אחריה שלושה בנים .יהודית שמה לעצמה למטרה לגייס 2,500 ₪, סכום שיאפשר מימון רכישת מחשב לילד חולה, מתוך כוונה לאפשר לילדים החולים לשחק, ללמוד ולהיות בקשר עם חבריהם ומוריהם, גם כאשר הם מרותקים למיטת חולים.

yafaיפה אלקובי ז"ל

הרגשתי שאני רצה על ענן

לאחר שהקימה את דף ההתרמה ופרסמה אותו בדף הפייסבוק שלה, ביקשה יהודית לפרסם את דף ההתרמה בקרב  עובדי HP, החברה בה היא עובדת. דף ההתרמה הופץ, ועוד באותו היום היעד לגיוס הושג. "הייתי בהלם, לא יכולתי ללכת במסדרונות של החברה, כל רגע מישהו ניגש אלי, הפרגונים היו יוצאים מן הכלל, גם על גיוס הכספים וגם בכלל על עצם העובדה שאני מתכוונת לרוץ חצי מרתון". בבוקר שאחרי יצאתי לריצה מדהימה, הורדתי דקה וחצי לק"מ מהזמן הממוצע שלי, הרגשתי שאני רצה על ענן."

בעקבות השגת היעד המהירה, עדכנה יהודית את הסכום אותו היא שואפת לגייס ל-5,000 ₪, סכום אותו העלתה בשנית ל7,500 ₪ לאחר שהשלימה גיוס מימון שני מחשבים ניידים.

יהודית, נשואה לניסים ואמא לזוהר בת 20   ושיר בת 18  ,  מצפה בקוצר רוח למרתון ירושלים, היא רוצה לרוץ עם מחשבה חיובית כל הדרך, לדעת שכל קילומטר שהיא רצה הוא למען מטרה טובה, לדעת שכל התורמים רצים ומלווים אותה כל הדרך, לדעת שעשתה משהו טוב בשביל עצמה, וחשוב מכך – בשביל אחרים, כי הרי "כל המציל נפש אחת, כאילו הציל עולם ומלואו".

judithיהודית אלקובי

לא ציפיתי שזה יהיה כל כך מהיר, איזה ילד ילך ויתרום מהכסף שלו, לי אין אפילו כרטיס אשראי.

אמיר בן יצחק, בן 17 מרעות מתאמן בריצה כחלק מאימוני הכנה לצבא במסגרת "עמית לכושר". אמיר שמע יחד עם חבריו לצוות על מרתון ירושלים ממאמנם בועז וייסברג (שאף הוא משתתף בקמפיין רצים ביחד- למען המאבק בסרטן) – ומיד הם החליטו להרשם ולרוץ יחד כקבוצה.

כשהבין אמיר שיוכל להקדיש את הריצה שלו למען המאבק בסרטן, הוא פתח דף התרמה לזכר דודתו האהובה, מיכל פיין, שנפטרה מסרטן הרקמות הרכות לפני כשנה וחצי.

את דף ההתרמה האישי שלו העלה אמיר לרשת ותוך זמן קצר ביותר הצליח להתרים כמעט 1,800 ₪ למען המאבק בסרטן. אמיר אמר שהופתע מאוד מקצב ההתרמות וכן  ממקורן "לא ציפיתי שזה יהיה כל כך מהיר, איזה ילד ילך ויתרום מהכסף שלו? לי אין אפילו כרטיס אשראי..". אמיר גם תולה את הצלחתו בפרסום בכל הרשתות החברתיות בהן הוא פעיל, וכן בשליחת מיילים לכל מכריו, עוד הוא מסביר כי ההירתמות של אחותו מירב, שסייעה בהפצת עמוד במקומות נוספים הייתה קריטית להצלחת הקמפיין.

לדף ההתרמה האישי של אמיר

amirBאמיר בן יצחק

להגיע ליעד ללא פייסבוק

בעוד אמיר ויהודית נעזרו במידה רבה בפייסבוק על מנת לשתף את דף ההתרמה שלהם, חנוך בן דוד בן 62 מירושלים היה הרץ הראשון שהגיע ליעד שלו לגייס מעל 5000 ₪ מבלי שיש לו חשבון פייסבוק . חנוך רץ כבר משנת 97 והשלים עד היום שישה מרתונים מלאים. השנה ירוץ בפעם העשירית חצי מרתון במסגרת אירועי מרתון ירושלים 2014.

חנוך עלה לארץ בשנת 1976 מאנגליה, שם טרנד המירוצים החברתיים מאוד פופולארי, והוא שמח מאוד שסוף סוף ניתנה לו האפשרות להקדיש ריצה למען מטרה חברתית בישראל ובמיוחד למען המאבק בסרטן, מחלה ממנה נפטר אביו מלפני מספר שנים.

כיצד הצליח חנוך לגייס תרומות ללא חשבון בפייסבוק? "לא לפנות לאנשים סתם, ולא לפנות לאנשים שרצים – הכי חשוב זה לשלוח מייל אישי וגם תזכורת אחרי 2-3 ימים כי אנשים לא זוכרים לתרום למרות שהם מאוד רוצים", אמר חנוך.

hanoch
חנוך בן דוד

 שכל הסביבה שלך מושקעת במירוץ, אתה לא יכול לוותר לעצמך באימונים

"אין ספק שהמירוץ עצמו הוא חוויה מחשמלת מלכתחילה, באמצעות האפשרות להעניק לריצה משמעות נוספת, של גיוס כספים למען מטרה כה חשובה הרצים שלנו מקבלים זריקת מוטיבציה לאורך כל מהלך האימונים.

בינינו, מי יוותר לעצמו באימון לקראת מירוץ, אחרי שכל הסביבה שלו כבר רתומה ומושקעת בעניין?" כך מסבירה רויטל קלמפרר מנהלת גיוס משאבים ושיתופי פעולה באגודה למלחמה בסרטן את הרציונל מאחורי הקמפיין המוצלח.

האם קמפיין זה לצד קמפיינים נוספים של עמותת שלווה, המרכז לסיוע לחיילים בודדים על שם מייקל לוין ועוד רבים אחרים הלוקחים חלק במרתון ירושלים מסמל את הצטרפותה הסופית של ישראל לטרנד החברתי והאם מרתון ירושלים הצעיר יחסית ימשיך להוביל מגמה זאת?

מה שבטוח, שלכמה עשרות רצים במרתון ירושלים השנה תהיה סיבה טובה מאוד להתמודד עם העליות.

 

רוצים גם לרוץ למען מטרה טובה? שלחו מייל לבר פרג bar@marathonisrael.co.il